Діагностика порушень постави і сколіозів у дошкільників

Постава – це положення, в якому людина стоячи, сидячи або лежачи утримує своє тіло. Правильна постава зазвичай свідчить про хороше здоров’я і високу фізичну активність людини. Діти з правильною поставою добре розвиваються як фізично, так і психічно, рухаються легко та вільно, їхні внутрішні органи перебувають у правильному фізіологічному положенні і працюють в оптимальному режимі. Як правило, такі діти активні, рідко хворіють. Якщо ж спина викривлена, то затискаються нервові закінчення, що може викликати головний біль, порушення кровообігу, болі у шиї та багато інших неприємних симптомів. І це не дивно, адже правильна постава виконує багато функцій, і її викривлення призводить до погіршення загального стану організму.
Порушення постави, сколіози впливають на розвиток і функціонування серця, легенів, вегетативної нервової системи, печінки, нирок, кістково-м’язового апарату. До 90% дітей шкільного віку мають різні функціональні та органічні порушення постави. Такі діти швидко втомлюються, у них нестійка увага, рухи недостатньо координовані, вони менш рухливі. Діти частіше хворіють на респіраторні, інфекційні захворювання. Вчителі часто звільняються таких дітей від занять фізкультурою, а малорухливий спосіб життя призводить до поглиблення цієї проблеми.

Візуальна діагностика

Тому дуже важливо вчасно помітити порушення постави у дитини. З цією метою варто систематично проводити профілактичні огляди дітей дошкільного віку. Є декілька ознак, за якими можна протестувати дитину в домашніх умовах або в умовах дошкільного навчального закладу щодо порушень постави та сколіозу:- уважно огляньте дитину щодо того, чи є у неї видимі деформації скелета;- огляньте спину у двох положеннях: коли дитина лежить, спина рівна, а коли встає – викривлена, або одне плече нижче за інше;- погляньте на дитину у положенні стоячи - чи однакові праве і ліве «віконця» (відстань від опущеної вздовж тулуба руки до самого тулуба);- знайдіть у основі шиї сьомий шийний хребець (він виступає найбільше). Візьміть висок (довгу нитку з прив’язаним до неї вантажником) і, поклавши його до сьомого хребця, перевірте: якщо нитка і далі між сідничними складками – все гаразд. Якщо є деформація, нитка, як правило, проходить поза сідничними складками;- попросіть дитину нахилитися вниз і подивіться ззаду на спину, чи не виступає одна з лопаток і чи не формується реберний горб. Якщо ви помітили одну з описаних вище ознак неправильної постави, рекомендуємо звернутися до спеціаліста для більш детального огляду. Адже для своєчасного виявлення сколіозів і порушень по стави велике значення має якісне професійне обстеження.

Рекомендації батькамщодо формування правильної постави у дітей

Ми багато чуємо про правильну поставу, про те, наскільки важливо стежити за нею, як це гарно і корисно. Що ж потрібно робити для її підтримання у гарній формі? Як навчити дітей піклуватися про свою спину?
Для цього ми рекомендуємо батькам:
- своїм прикладом постійно показувати дитині, як потрібно правильно ходити і стояти;

- слідкувати за тим, чи правильно дитина ходить;

  • великий палець ноги має бути направлений уперед;
  • внутрішні поверхні стоп під час ходьби мають перебувати близько одна від одної, а коліна не повинні стикатися;
  • руки не повинні «бовтатися» із боку в бік, права рука має рухатися вперед одночасно з лівою ногою, а ліва рука – з правою ногою;

- постійно слідкувати за поставою дитини в положенні сидячи – спина дитини менше стомлюватиметься, якщо вона опиратиметься на спинку стільця, а ноги стоятимуть на підлозі або на підставці усією стопою;
- залучати дитину до фізичної культури, спорту, забезпечувати різні навантаження на м’язи з метою їх тренування, адже слабкі м’язи погано утримують скелет;
- забезпечити дитині повноцінне харчування, яке сприятиме нормальному розвитку мускулатури і скелета дитини, яка росте;
- враховувати, що на формування постави впливають звички повсякденного життя – манера стояти, ходити, сидіти за обіднім столом, під час перегляду телевізійних передач, тому потрібно попереджати формування звичок, які можуть згубно вплинути на поставу;
- слідкувати, щоб дитина носила сумку чи портфель то на правому, то на лівому плечі. Це попередить викривлення хребта, плечі будуть рівними, постава – правильною.

Харчування дітей вдома

після перебування їх в ДНЗ

Повноцінне й правильно організоване харчування вдома має велике значення для розвитку дитини. їжа є

джерелом енергії, необхідної для діяльності всіх органів і систем і „будівним матеріалом”, зростаючого покоління.
Багато батьків прагнуть вдома доповнити харчування дітей жирною і солодкою стравою, а також нагодувати перед сном повним домашнім обідом. Це не приносить дитині користі. В дитячому закладі діти отримують достатнє кількість білків, жирів і вуглеводів. Тому батькам необхідно кожного дня продивлятися меню і відповідно доповнювати вечерю дітей продуктами особливо багатими білками – молоком, творогом, рибою, яйцями, сиром, якщо їх не було в меню. Самим цінним джерелом білка в дитячому харчуванні є творог. Батькам необхідно потурбуватися про те, щоб творог і блюда з нього готувались дитині на вечір частіше.
Якщо в цей день в дитячому закладі не давали яйця, їх можна дати на вечерю. Яйце можна поєднати з картоплею, зеленим горошком, вінегретом.
В окремі дні дітям можна дати рибне блюдо, так як білки риби легше і швидше переварюються в порівнянні з м’ясом. Корисний мед. Мед з молоком підвищує гемоглобін. В домашню вечерю обов’язково потрібно включати фрукти, овочі і соки. Це можуть бути морквяний, томатний соки, які дають перед вечерею, яблука або інші фрукти, солодкі соки – виноградний, сливовий, яблучний – після вечері.
Морква – багате джерело каротину, який в організмі перетворюється на вітамін А. Морква повинна бути в харчуванні дитини кожного дня, особливо в зимово – весняний період.
Для того, щоб урізноманітнити харчування дітей у вихідні дні, батькам потрібно слідкувати за меню дитячого закладу на протязі тижня і вдома готувати інші блюда, які б доповнювали меню ДНЗ.

Чому дитина часто хворіє?

Вважається, що дитина часто хворіє, якщо:

- у віці до 1 року дитя хворіє на гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) 4 і більше разів на рік;

- у віці від 1 до 3 років - 6 і більше ГРЗ на рік;

- у віці від 3 до 5 років - 5 і більше ГРЗ на рік;

- у віці старше 5 років - 4 і більше ГРЗ на рік.

Інколи дитина хворіє не лише часто, але й тривалий час - 10-14 днів, а інколи понад два тижні.

Гострі респіраторні захворювання проявляються нежитем, кашлем, почервонінням горла, загальною слабкістю, підвищенням температури.

Діти, які часто хворіють, зазвичай, постійно підкашлюють, наявні виділення з носа, а температура може бути нормальною.

Якщо ж у дитини за відсутності симптомів гострого респіраторного захворювання постійно тримається підвищена температура - це може бути ознакою хронічного зараження, дитину обов'язково треба обстежити.

Якщо дитина часто або тривалий час хворіє, це означає, що в неї ос­лаблений імунітет. Імунітет послаб­люється через різні чинники:

  • ще до народження дитини;
  • у грудному віці;
  • дисбактеріоз кишківника, гіповітаміноз, рахіт;
  • важкі захворювання;
  • тривалий прийом ліків;
  • хронічні захворювання;
  • глисти;
  • вроджені імунодефічитні стани;
  • незбалансоване харчування;
  • застійне, забруднене повітря.

До ослаблення імунітету дитини може призвести, якщо вона рідко перебуватиме на свіжому повітрі; тривалий час перебуватиме у примі­щенні, яке погано провітрюється; вестиме малорухомий спосіб життя; дихатиме повітрям, забрудненим тютюновим димом (якщо палять батьки чи інші дорослі у родині).
Якщо дитина часто хворіє, по­трібно починати загальнозміцнювальні профілактичні заходи. Необхідно вилі­кувати хронічні захворювання, особливо патологію лор-органів: хронічні тонзиліти, синусити (гай­морит, фронтит), аденоїди.Батькам дітей, які часто хворі­ють, потрібно звернутися до лікаря- педіатра, гастроентеролога, імуно­лога.

Загальнозміцнювальною дією на організм є загартовування. Загартовування потрібно робити постійно, і якщо з якихось причин процедури були перервані, відновлювати їх потрібно із самого початку. Тільки якщо дотримувати­ся усіх цих правил, матимемо пози­тивний результат, а саме - підви­щиться імунітет організму.

Дитя може часто і тривалий час хворіти, якщо в харчовому раціоні дитини не вистачає вітамінів або харчування - незбалансоване (на­приклад, їжа містить велику кіль­кість вуглеводів, але мало білків та жирів). Важливо налагодити зба­лансоване харчування. Для нор­мальної роботи імунної системи не­обхідно, щоб у харчуванні дитини були присутні білки й жири тварин­ного походження (молочні й кисло­молочні продукти, м'ясо, риба), ві­таміни, основним джерелом яких є овочі й фрукти. Влітку дітям старше 5 місяців дуже корисні свіжі, терміч­но не оброблені фрукти, ягоди, со­ки. Вони містять велику кількість ві­тамінів, а після термічної обробки або консервування кількість вітамі­нів набагато менша. За літо орга­нізм дитини нагромадить вітаміни, що зміцнять її імунну систему.

Кiлькiсть переглядiв: 359

Коментарi